The detailed programme for each day is available from Date (Detailed Programme) (below the date).
Day 1, Wednesday 23 th May 2012 | ||||
23 May (Detailed Programme) | ||||
Schedule | Programme | Room | ||
09:45-10:30 | Opening Ceremony Nicoletta Cazolari, LREC 2012 Chair Stelios Piperidis, President of ELRA Khalid Choukri, Secretary General of ELRA Mehmed Ozkan, Chair of the Local Organising Committe of the Republic of Turkey Neelie Kroes, Vice-President of the European Commission, Digital Agenda Commissioner Davut Kavranoglu, Deputy Minister of the Ministry of Science, Industry and Technology |
Anadolu Auditorium |
||
10:30-11:15 | Introductory Session Language Resources and Evaluation: Present and Future
Chairperson: Joseph Mariani “Language Technologies and Resources: progress and prospects” , Roberto Cencioni “Meta-Share is here! Present use and future developments”, Stelios Piperidis “LRE Map and Language Library: a service to the community”, Nicoletta Calzolari “ELRA-Forum: a world of services for the LRE friends”, Khalid Choukri |
Anadolu Auditorium |
||
11:15-11:35 | Coffee Break | |||
11:35-13:15 | 4 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel | |||
Chair Persons | ||||
O1 - Corpora for Machine Translation |
Josef van Genabith |
Anadolu Auditorium |
||
O2 - Infrastructures and Strategies for LRs (1) | Hans Uszkoreit |
Topkapı A |
||
O3 - Semantics |
Bolette Pedersen |
Topkapı B |
||
O4 - Speech corpora | Sophie Rosset |
Dolmabahçe A |
||
P1 - Anaphora and Coreference | Ineke Schuurman |
Poster Area (1) |
||
P2 - Tools, Systems and Evaluation | Michael Kipp |
Poster Area (1) |
||
P3 - Lexical Resources | Adam Kilgarriff |
Poster Area (1) |
||
P4 - Annotation and Corpora | Andrea Witt |
Poster Area (1) |
||
13:15-14:45 | Lunch Break | |||
14:45-16:25 | 4 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel | |||
O5 - Crowdsourcing (Special Session) | Karen Fort and Iryna Gurevych |
Anadolu Auditorium |
||
O6 - Dialogue and Multimodality | Jimmy Kunzmann |
Topkapı A |
||
O7 - Machine Translation and Language Resources (1) | Gregor Thurmair |
Topkapı B |
||
O8 - Corpus Processing and Infrastructure | Bente Maegaard |
Dolmabahçe A |
||
P5 - Information Extraction (1) | Günter Neumann |
Poster Area (2) |
||
P6 - P6 - Word Sense Disambiguation and Evaluation | Sanni Nimb |
Poster Area (2) |
||
P7 - Multiword Expressions and Term Extraction | Karel Pala |
Poster Area (2) |
||
P8 - Authoring Tools, Proofing | Catia Cucchiarini |
Poster Area (2) |
||
16:25-16:45 | Coffee Break | |||
16:45-18:05 | 4 Oral & 3 Poster Sessions in Parallel | |||
O9 - Endangered Languages | Dafydd Gibbon |
Anadolu Auditorium |
||
O10 - Document Classification, Text Categorisation | Luca Dini |
Topkapı A |
||
O11 - Discourse (1) | Haïfa Zargayouna |
Topkapı B |
||
O12 - Word Sense Disambiguation | Kiril Simov |
Dolmabahçe A |
||
P9 - Morphology | Pushpak Bhattacharyya |
Poster Area (1) |
||
P10 - Prosody and Phonetics | Poster Area (1) |
|||
P11 - Language Resource Infrastructures (1) | Daan Broeder |
Poster Area (1) |
||
18:05-18:10 | 5-minute Break | |||
18:10-19:30 | 4 Oral & 3 Poster Sessions in Parallel | |||
O13 - Multimodal Corpora (1) | Christopher Cieri |
Anadolu Auditorium |
||
O14 - Terminology, Corpus and Lexicon (1) | Robert Frederking |
Topkapı B |
||
O15 - Information Extraction and Question Answering | Allan Hanbury |
Dolmabahçe A |
||
O16 - Web Services | Marc Kemps-Snijders |
Dolmabahçe A |
||
P12 - Subjectivity: Sentiments, Emotions, Opinions (1) | Carlo Strapparava |
Poster Area (2) |
||
P13 - Named Entity Recognition | Antonio Branco |
Poster Area (2) |
||
P14 - Dialogue | Ron Artstein |
Poster Area (2) |
Day 2, Thursday 24th May 2012 | |||
24 May (Detailed Programme) | |||
Schedule | Programme | Room | |
09:00-09:40 | Keynote Speech | ||
Sören Auer: The Web of Data: Decentralized, collaborative, interlinked and interoperable | Jan Odijk |
Anadolu Auditorium |
|
09:40-09:45 | 5-minute Break | ||
09:45-11:25 | 4 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel | ||
Chair Persons | |||
O17 - Infrastructures and Strategies for LRs (2) | Andrejs
Vasiljevs |
Anadolu Auditorium |
|
O18 - Dialogue | Linne Ha |
Topkapı A |
|
O19 - Resource Creation and Acquisition | James Pustejovsky |
Topkapı B |
|
O20 - Corpus and Annotation | Nancy Ide |
Dolmabahçe A |
|
P15 - Semantic Annotation | Aline Villavicencio |
Poster Area (1) |
|
P16 - Document Classification, Text Categorisation | Serge Sharoff |
Poster Area (1) |
|
P17 - Grammar and Syntax | Eleni Efthimiou |
Poster Area (1) |
|
P18 - Digital Libraries | Digital Libraries |
Poster Area (1) |
|
11:25-11:45 | Coffee Break | ||
11:45-13:05 | 4 Oral & 3 Poster Sessions in Parallel | ||
O21 - Speech Corpora and Tools | Robrecht Comeyne |
Anadolu Auditorium |
|
O22 - Machine Translation and Evaluation (2) | François Yvon |
Topkapı A |
|
O23 - Semantic Resources | Zygmunt Vetulani |
Topkapı B |
|
O24 - Trends in Corpora | Victoria Arranz |
Dolmabahçe A |
|
P19 - Treebanks | Menno van Zaanen |
Poster Area (2) |
|
P20 - Parsing | Antonio Moreno-Sandoval |
Poster Area (2) |
|
P21 - Information Extraction (2) | Paul Buitelaar |
Poster Area (2) |
|
13:05-13:10 | 5-minute Break | ||
13:10-13:30 |
Invited Talk |
||
Kemal Oflazer: The Turkish Language and its Challenges for Language Processing | Mehmed Özkan |
Anadolu Auditorium |
|
13:30-14:55 | Lunch Break | ||
14:55-19:30 | Special Session: EC Projects, a broad overview - Room: Dolmabahçe C | ||
14:55-16:35 | 4 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel | ||
O25 - Multimodal Corpora (2) | Nick Campbell |
Anadolu Auditorium |
|
O26 - Child Language Corpus | Massimo Poesio |
Topkapı A |
|
O27 - MultiWord Expressions | Emanuele Pianta |
Topkapı B |
|
O28 - Sign Language | Javier Caminero |
Dolmabahçe A |
|
P22 - Part-of-Speech Tagging | Reinhard Rapp |
Poster Area (1) |
|
P23 - Machine Translation (1) | Philippe Langlais |
Poster Area (1) |
|
P24 - Corpus Creation, Processing, Usage (1) | Takenobu Tokunaga |
Poster Area (1) |
|
P25 - Evaluation Methodologies | Mathieu Lafourcade |
Poster Area (1) |
|
16:35-16:55 | Coffee Break | ||
16:55-18:15 | 4 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel | ||
O29 - Language Generation and Paraphrasing | Robert Dale |
Anadolu Auditorium |
|
O30 - Computer Aided Language Learning | Justus Roux |
Topkapı A |
|
O31 - Discourse (2) | Aravind Joshi |
Topkapı B |
|
O32 - Syntax and Parsing | Adam Przepiórkowski |
Dolmabahçe A |
|
P26 - Multilinguality | Gil Francopoulo |
Poster Area (2) |
|
P27 - Question Answering and Summarisation | Horacio Saggion |
Poster Area (2) |
|
P28 - Multimodal Corpus for Interaction | Vangelis Karkaletsis |
Poster Area (2) |
|
P29 - Ontologies | Paola Velardi |
Poster Area (2) |
|
18:15-18:20 | 5-minute Break | ||
18:20-19:40 | 4 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel | ||
O33 - Semantics from Corpora | Maria Teresa Pazienza |
Anadolu Auditorium |
|
O34 - Authoring and Related Tools | Bernardo Magnini |
Topkapı A |
|
O35 -Word Sense Annotation and Disambiguation | Yoshihiko Hayashi |
Topkapı B |
|
O36 - Time and Space | Piek Vossen |
Dolmabahçe A |
|
P30 - Discourse | David Traum |
Poster Area (1) |
|
P31 - Lexical Acquisition | Pierre Zweigenbaum |
Poster Area (1) |
|
P32 - Corpus Creation, Processing, Usage (2) | Shyam Agrawal |
Poster Area (1) |
|
P33 - TWeb Services | Nuria Bel |
Poster Area (1) |
Day 3, Friday 25th May 2012 | |||
25 May (Detailed Programme) | |||
Schedule | Programme | Room | |
09:00-09:40 | Keynote Speech | ||
Catherine Pelachaud: Socio-emotional virtual agent | Asuncion Moreno |
Anadolu Auditorium |
|
09:40-09:45 | 5-minute Break | ||
09:45-11:25 | 4 Oral & 4 Poster Sessions in Parallel | ||
Chair Persons | |||
O37 - Subjectivity and Emotions | Julio Gonzalo |
Anadolu Auditorium |
|
O38 - Named Entities | Satoshi Sato |
Topkapı A |
|
O39 - Treebanks and Syntax | Erhard Hinrichs |
Topkapı B |
|
O40 - Semantic Lexicons and Semantic Annotation | Dimitrios Kokkinakis |
Dolmabahçe A |
|
P - 34 Corpus Creation, Processing, Usage (3) | German Rigau |
Poster Area (1) |
|
P35 - Language Resource Infrastructures (2) | Claudia Soria |
Poster Area (1) |
|
P36 - Speech Synthesis | Martine Garnier-Rizet |
Poster Area (1) |
|
P37 - Speech Resources | Andrea Paoloni |
Poster Area (1) |
11:25-11:45 | Coffee Break |
11:45-13:25 | 4 Oral & 6 Poster Sessions in Parallel | ||
O41 - Machine Translation and Language Resources (2) | Atsushi Fujii |
Anadolu Auditorium |
|
O42 - WordNets | Martha Palmer |
Topkapı A |
|
O43 - Text Mining | Paul Rayson |
Topkapı B |
|
O44 - Evaluation of Systems and Application | Sabine Schulte im Walde |
Dolmabahçe A |
|
P38 - Subjectivity: Sentiments, Emotions, Opinions (2) | Paolo Rosso |
Poster Area (2) |
|
P39 - Language Resource Infrastructures (3) | Penny Labropoulou |
Poster Area (2) |
|
P40 - Knowledge and Ontologies | Robert Gaizauskas |
Poster Area (2) |
|
P41 - Semantics | Marc Verhagen |
Poster Area (2) |
|
P42 - Temporal Information | Uwe Quasthof |
Poster Area (2) |
|
P43 - Sign Language | Thomas Hanke |
Poster Area (2) |
|
13:25-14:55 | Lunch Break | ||
14:55-16:35 | 4 Oral & 5 Poster Sessions in Parallel | ||
O45 - New Media (Special Session) | Thierry Declerk |
Anadolu Auditorium |
|
O46 - Semantics, Knowledge and Ontologies | Christian Chiarcos |
Topkapı A |
|
O47 - Segmentation,Tagging, Parsing | Valia Kordoni |
Topkapı B |
|
O48 - Named Entities and Subjectivity | Dan Tufis |
Dolmabahçe A |
|
P44 - Machine Translation (2) | Jan Hajic |
Poster Area (1) |
|
P45 - Natural Language Generation | Dan Cristea |
Poster Area (1) |
|
P46 - Crowdsourcing | Collin Baker |
Poster Area (1) |
|
P47 - Text Mining and Text Entailment | Sophia Ananiadou |
Poster Area (1) |
P48 - Speech/Multimodal Tools, Systems, Applications | Tomaž Erjavec |
Poster Area (1) |
16:35-16:55 | Coffee Break |
16:55-18:15 | Antonio Zampolli Prize and Closing Session | Anadolu Auditorium |